Gest Kozakiewicza, zimą

Jeżeli ktoś na sali nie wie, o czym gadam, niech zaglądnie tutaj Aż sam jestem zdziwiony, jak szeroko jest to zdarzenie opisane i jak weszło, bezdyskusyjnie, w przestrzeń publiczną, stając się pewnym symbolem i już.

Władysław Kozakiewicz był wybitnym polskim sportowcem. Skoki o tyczce, stały się polską specjalnością w lekkiej atletyce. A dla niewtajemniczonych i z młodszego pokolenia, przypomnę, że polska lekkoatletyka była potęgą za czasów PRL-u. I niejednokrotnie zajmowaliśmy w zawodach miejsca na podium, na równi z takimi potęgami, jak USA, czy ZSRR, niech będzie, że i DDR. Były takie międzynarodowe zawody - można by na dzisiaj je porównać, do Pucharu Narodów w skokach narciarskich, czyli rywalizacja teamów narodowych w lekkiej atletyce - gdy Polska zajmowała w Europie wyższe miejsce na pudle, przed GB, czy Niemcami, czy Rosją.

Warto przypominać tych polskich sportowców, którzy rozsławili Polskę na lata, by nie powiedzieć, że na zawsze w historii sportu i nie tylko. To tak pierwsze z brzegu postaci polskiego sportu wyczynowego, które przychodzą mi na myśl, Irena Kirszenstein-Szewińska, Jacek Wszoła, skok wzwyż, Władysław Komar, rzut kulą, polska sztafeta 4x400m z niezapomnianym, przynajmniej dla mnie, Andrzejem Badeńskim, niesamowitym fighterem, przy jakże niedużej swojej posturze, czy właśnie Władysław Kozakiewicz i polska szkoła skoku o tyczce, czy wreszcie złota drużyna polskich siatkarzy Huberta Wagnera, czy drużyna, która będzie zapamiętana po wsze czasy, czyli, polska drużyna piłki nożnej Kazimierza Gorskiego

Był ten PRL ale Polskę było widać w świecie. DDR, czy Rosja, a nawet USA, to potęgi sportowe wtedy tylko można by rzec, sztuczne bardzo. Machina propagandowa robiona na wszelkie sposoby "napędzała ten balon", by pokazać tę wielkość kraju kapitalistycznego, czy socjalistycznego. Jak wyszło, dzisiaj widać. I po co to bylo?

Polski sport był i jest siermiężny. Chociaż, dzięki Bogu zaczyna coś się zmieniać jednak. Dlatego właśnie to piszę i jestem taki podekscytowany.

Agnieszka Radwańska już pokazała światu, co to znaczy być polskim mistrzem sportu. Kropkę nad “i” postawiła Iga Świątek, pierwsza Polka wygrywająca jeden z Turniejów Wielkiego Szlema, Roland Garros w Paryżu. To najbardziej prestiżowy sukces w świecie tenisa. Nawet większy od złota olimpijskiego.

Polak miał być nikim. Sport też. Zresztą, a czy dzisiaj jest inaczej? Cieszyliśmy się więc, jak dzieci z sukcesów Polaków na stadionach świata. Polska była górą. Przynajmniej, tam. Dzisiaj, gdy można samemu więcej, coraz trudniej opowiadać wszem i wobec, że Polak, to jednak nie potrafi i tak już ma.

Jeszcze za Tuska "rzucano kłody pod nogi" polskiej reprezentacji w piłce nożnej. Nawet ślepy zauważył, że polscy piłkarze tamtego czasu, a i dzisiaj również, to wcale nie gorsi sportowcy, od innych piłkarzy z innych krajów. Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w Polsce, to był blamaż na życzenie. Kogo? Nigdy się nie dowiemy. Jak też tego, gdzie w końcu poszły te miliardy na budowę stadionów na te mistrzostwa, czy na autostrady. Cisza. I tak zostanie.

Gdy w tym roku, Niemcy próbowały gmerać poza-sportowo w obsadzie Turnieju Czterech Skoczni, najbardziej prestiżowego turnieju w tej dyscyplinie sportu, próbując wykluczyć polską ekipę skoczków, gdyż ponoć  "zaraza mogła zarażać", ze strony jednego z polskich skoczków, “dostali po łapach”, nie dość, że po skutecznej interwencji samego premiera polskiego rządu, to czysto sportowo.

Turniej odbywa się z udziałem polskiej ekipy skoczków narciarskich. I już dzisiaj pokazali “Gest Kozakiewicza”, nie tylko Niemcom. Pokazują klasę samą w sobie. Wygrywają kolejne konkursy tego turnieju. A w najbliższą środę, możemy być świadkiem kompletnego już triumfu, gdy któryś z Polaków wygra turniej, gdyż aż dwóch z nich, ma tę szansę.

Wiwat Polska!

tagi: polski sport

4 stycznia 2021 17:01

koproski @cbrengland
4 stycznia 2021 18:39

Panie Krzysztofie tylko żeby nie zapeszyć :)

Paris @cbrengland
4 stycznia 2021 18:47

Piekny  ten  orzelek  w  reku  pana  Kamila   !!!

Moja  mama  kibicuje  im  strasznie...  normalnie  calym  domem  nie  poznajemy  jej  co  sie  wtedy  z  nia  dzieje,  jak  sa  skoki,  az  czasami  ja  upominam,  zeby  tak  tego  nie  przezywala,...

...  a  jaka  jest  obcykana  w  calej  tej  terminologii  narciarskiej,  tych  wszystkich  klasyfikacjach,  po  prostu  SZOK  !!!

cbrengland @Paris 4 stycznia 2021 18:47
4 stycznia 2021 18:56

U mnie jest podobnie. Co te kobiety potrafią wykrzyczeć z tych emocji. Ale niech krzyczą, byle nie na mnie :-)

klon @cbrengland
4 stycznia 2021 19:36

Nie spostrzegłem nazwiska : Malinowski Bronisław. :)

I Woronin może nie wygrał złota, ale powalczył trochę.

5 stycznia 2021 10:21

Ależ polscy sportowcy są świetni. Pod każdym względem. Polacy są świetni. I to bez ironii piszę. Nawet z tym swoim niedowiarstwem i brakiem pewności siebie. Stale, niestety. Wystarczy ich jednak nieco "szturchnąć", oj wtedy biada temu po drugiej stronie.

Polscy sportowcy "szturchali się i szturchają" sami. To nie jest trudne. I nie trzeba być sportowcem, by zrobić tak sobie też. Na razie wystarczy się obudzić z letargu i zakasać rękawy. Dużo jest do zrobienia.