-

cbrengland

Głos biskupa

Ten czas Wielkiego Postu, jaki mamy obecnie, to czas właśnie wyjątkowy, aby wejść w siebie i zobaczyć, a co tam takiego jest. W bałaganie codzienności tego nie widać, po prostu. I chociaż, tak jak Jezus Chrystus, nie za bardzo mamy możliwość bycia 40 dni na pustyni, niekoniecznie dosłownie, to jednak dobrze sobie taką pustynię zrobić samemu. I właśnie przynajmniej w tym obecnym szczególnym okresie, spojrzeć na świat wokół tak trochę inaczej. Ba, właśnie właściwiej, po prostu.

Osoby duchowne mają tak na co dzień. Toteż tym bardziej w czasie Wielkiego Postu, warto wsłuchać się w ich głos.

-

Abp Gądecki: Dekalog obowiązuje zawsze i wszędzie

Dekalog stanowi uprzywilejowany wyraz prawa naturalnego – mówił w trzecią niedzielę Wielkiego Postu w Poznaniu abp Stanisław Gądecki.

Metropolita poznański wziął udział w jubileuszu stulecia parafii pw. św. Antoniego na poznańskiej Starołęce erygowanej przez abp. Edmunda Dalbora. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przypomniał, że dla chrześcijan jubileusz to powrót do pierwotnej wolności, czyli życia w stanie łaski uświęcającej. Nawiązując do czytań trzeciej niedzieli Wielkiego Postu rozważał zakaz bałwochwalstwa, czyli ubóstwiania tego, co nie jest Bogiem.

– Ten zakaz nie dotyczy tylko fałszywych kultów pogańskich, ale także jakiejkolwiek rzeczy, która może stać się bożkiem. Kuszenie do bałwochwalstwa nie oszczędza ani wierzących, ani ateistów. Ono pozostaje stałą pokusą wiary. Istota ludzka bowiem nie może żyć bez jakiegoś centrum, toteż świat oferuje supermarket bożków, którymi mogą być przedmioty, wizerunki, idee czy role – mówił abp Gądecki.

Abp Gądecki przestrzega przed kultem bożków

Metropolita poznański przekonywał, że bożek jest w rzeczywistości projekcją nas samych na przedmioty lub plany. – Tę dynamikę świetnie wykorzystuje na przykład reklama. Widzę przedmiot nie jako taki, lecz postrzegam ten samochód, ten smartfon, bądź inne rzeczy jako środek służący zaspokojeniu moich istotnych potrzeb. I szukam tego, mówię o tym, myślę o tym, aby posiąść ten przedmiot lub zrealizować ten projekt, zdobyć to stanowisko, które jawi mi się jako droga do szczęścia i wszystko musi służyć temu celowi – zauważył przewodniczący Episkopatu.

Przestrzegając przed kultem bożków, które domagają się rytuałów, pokłonów i poświęcenia im wszystkiego, abp Gądecki zwrócił uwagę na niebezpieczeństwo skupienia się na urodzie, atrakcyjności fizycznej, pięknie i młodości.

– W kulturze wizualnej ciało stało się głównym nośnikiem tożsamości. Współczesny świat doprowadza kult ciała do absurdu i obsesji, co może doprowadzić do dramatycznych konsekwencji. Najważniejsza jest fizyczność, inne wartości zostają zepchnięte na dalszy plan do tego stopnia, że ostatecznie wstydzić się należy nie tego, co robimy, ale jak wyglądamy. Także sława domaga się poświęcenia samych siebie; swojej niewinności i autentyczności. Ubóstwianie sławy sprawia, iż człowiek żyje w obłudzie, robiąc i mówiąc to, czego oczekują inni – mówił metropolita poznański.

Przewodniczący Episkopatu zachęcał do uwolnienia się od bałwochwalstwa i do zmagania się z brakiem przełożenia zasad wiary głoszonej w świątyni na życie codzienne. – Oddać Bogu cześć w Duchu to znaczy poddać naszego ducha Bogu, by być w jedności z Jego Duchem – podkreślił abp Gądecki.

_______

Źródło: dorzeczy.pl



tagi: wielki post 

cbrengland
4 marca 2024 01:05
4     384    5 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

Henry @cbrengland
5 marca 2024 18:22

Głos Biskupa słabo przebija się do Internetowego luda.

Pozdrawiam Autora, który dzielnie do luda się przebija ;-)

 

zaloguj się by móc komentować

cbrengland @Henry 5 marca 2024 18:22
5 marca 2024 18:58

Staram się jak mogę i chciałbym więcej i więcej ☺

Dobre uzupełnienie tego, co pokazałem. Prosto i na temat.

PRO ECCLESIA UNIVERSALI czyli kim naprawdę jest biskup? Co powinien robić dla Kościoła powszechnego?

__________

zaloguj się by móc komentować

SilentiumUniversi @cbrengland
6 marca 2024 06:10

Poprzez Ciebie to słowo przebiło się do mnie. Dziękuję 

zaloguj się by móc komentować

cbrengland @SilentiumUniversi 6 marca 2024 06:10
7 marca 2024 00:13

Hmm, oby było więcej i więcej takich zrozumien. Wszak to wszystko jest tak proste przecież. Bóg zstąpił z nieba i zamieszkał między nami. Tak właśnie. Tutaj na ziemi, dwa tysiące lat temu. Czy my zdajemy sobie z tego sprawę tak naprawdę? Ci którzy tak mają, są szczęśliwi po prostu. Bóg z nimi. Zawsze.

__________

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować