-

cbrengland : krzysztof feliks bekiersz - moja historia

Papież Franciszek

Myślę, że chociaż dzisiaj można by porozmawiać o papieżu Franciszku. Piszę, gdyż, gdy dowiedziałem się o jego śmierci, poczułem się dziwnie. Poczułem, jak gdyby jakiś ciężar ze mnie zszedł i przyszło uspokojenie. Papież Franciszek stał się historią. Jaką? Przyszłość odpowie. Już nie spotkam komentarzy o nim, co zrobił, co powiedział, co opublikował. A były to sprawy bardzo często kontrowersyjne, ogólnie rzecz ujmując z punktu widzenia przeciętnego katolika ale mocno usadowionego w tradycji Kościoła, o czym ja mogę powiedzieć o sobie. Nie, nie aż tak, by w pewnym sensie walczyć o mszę trydencką, o co tyle było hałasu. Było mi przykro, że papież Franciszek w ogóle się tym zajął. Nie musiał. Tak, jak nie musiał, być może właśnie, zajmować się też innymi aspektami życia Kościoła i jego wielowiekowej tradycji. Czy wręcz “naginania” tej tradycji, a nawet Pisma Świętego, by usprawiedliwić zwrot Kościoła tam, gdzie dotychczas zajmował twarde stanowisko.

Tak odbierałem papieża Franciszka. O tym czytałem w Internecie i jakże często. Wewnętrznie nawet się oburzyłem wiele razy. Ale zawsze byłem z papieżem. Nie miałem czasu, aby głębiej zająć się niektórymi jego decyzjami, a mnie dotyczącymi na przykład bardzo (wobec osób rozwiedzionych). Młyny Kościoła mielą powoli, przypomnę. Co dzisiaj wydaje się nam tak kontrowersyjne, za ileś dziesiątek, czy setek lat okaże się tradycją Kościoła. Oby tylko nie wbrew, czy zamiast, dzisiejszej tradycji Kościoła i Pisma Świętego. A zagrożenie jest duże jednak. Jak bardzo było “gorąco” przecież za życia papieża Franciszka. Zaczynały się pojawiać dwa kościoły katolickie wręcz, progresistów i tradycjonalistów, tak w skrócie to ujmując, każdy wie, o co chodzi.

W jakim kierunku kościół podąży teraz? Ano właśnie. Bardzo bym pragnął, aby jednak był spokój. Świat tego potrzebuje dzisiaj, spokoju i pokoju.

-

Kardynał Müller ostrzega: Kościół ryzykuje rozłamem, jeśli nie zostanie wybrany „ortodoksyjny” papież

(fot. PCh24)

Kardynał Gerhard Müller stwierdził, że Kościół ryzykuje schizmą i rozłamem, jeśli podczas konklawe nie zostanie wybrany „ortodoksyjny” papież. Dodał, że wybór papieża-heretyka byłby „katastrofą”.

Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Müller stwierdził, że nie jest zwolennikiem używania określeń „liberalny” lub „konserwatywny”, gdy mowa o potencjalnych kandydatach na papieża. Jego zdaniem obecne podziały w Kościele katolickim są głębsze i bardziej skomplikowane. Purpurat sam jest zaliczany do grona kardynałów, którzy są wierni Tradycji.  „The Times” uważa go – obok kard. Raymonda Leo Burke z USA – za jednego z najbardziej „konserwatywnych myślicieli” w Kościele.

Niemiecki hierarcha w jednej ze swoich wypowiedzi stwierdził, że nowy papież wybrany na zbliżającym się konklawe „musi być ortodoksyjny – ani liberalny, ani konserwatywny”.

Stwierdził, że „nie chodzi o wybór między konserwatystami a liberałami, ale między ortodoksją a herezją”. „Modlę się, aby Duch Święty oświecił kardynałów, ponieważ papież-heretyk, który codziennie zmienia zdanie w zależności od tego, co mówią media, byłby katastrofą” – wskazał hierarcha.

Kard. Müller stwierdził również, że następny papież nie powinien „szukać aplauzu świeckiego świata, który postrzega Kościół jako organizację humanitarną zajmującą się pracą społeczną”.

Purpurat opisał zmarłego papieża Franciszka jako „dobrego człowieka”, choć nie zgadzał się z nim w wielu kwestiach. Kard. Gerhard Müller wymienił różnice między nim a Franciszkiem, zaczynając od decyzji zmarłego papieża z 2023 r. o zezwoleniu na błogosławieństwo osób żyjących w związkach jednopłciowych. Papież Franciszek powiedział wówczas, że „nie możemy być sędziami, którzy tylko odrzucają, odpychają, wykluczają”, ale posunięcie to wywołało ogromne kontrowersje, a biskupi w Afryce i Azji odmówili zgody na udzielanie takich błogosławieństw w swoich krajach.

Lista „zarzutów” kard. Müllera wobec papiestwa Franciszka obejmuje również skupienie zmarłego papieża na imigrantach i środowisku naturalnym – donosi „The Times”.

Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary zauważa, że „papież Franciszek był dobrze postrzegany przez środki masowego przekazu i istnieje ryzyko, że [kardynałowie] uznają, że należy kontynuować to co w swoim pontyfikacie wypracował Franciszek.

Hierarcha podkreślił jednak, że kardynałowie „mają obowiązek wybrać człowieka, który będzie w stanie zjednoczyć Kościół w objawionej prawdzie”. „Mam nadzieję, że kardynałowie nie są tak bardzo pod wpływem tego, co czytają w nagłówkach gazet” – dodał.

Niemiecki purpurat zapytany o to, czy będzie promował swoją wersję doktrynalnego katolicyzmu przed konklawe odpowiedział: „Muszę to zrobić; jestem to winien mojemu sumieniu”.

Alternatywą, jak ostrzegł, jest Kościół, który ryzykuje rozłamem, jeśli nie zostanie wybrany „ortodoksyjny” papież.

„Żaden katolik nie jest zobowiązany do przestrzegania błędnej doktryny” – powiedział. „Katolicyzm nie polega na ślepym posłuszeństwie papieżowi bez poszanowania świętych pism, tradycji i doktryny Kościoła” – wskazał hierarcha.

Warto odnotować, że w 2017 r. kard. Gerhard Müller utracił swoją pozycję prefekta Kongregacji Nauki Wiary. „The Catholic Herald” zauważa, że stało się to wówczas, gdy purpurat skrytykował decyzję papieża Franciszka o zezwoleniu na udzielanie Komunii świętej rozwodnikom żyjącym w kolejnych związkach niesakramentalnych.

 Źródło: thecatholicherald.com

Oprac. WMa

Żródło: pch24.pl/kardynal-muller-ostrzega-kosciol-ryzykuje-rozlamem-jesli-nie-zostanie-wybrany-ortodoksyjny-papiez/

_______

 



tagi:

cbrengland
26 kwietnia 2025 19:48
7     761    5 zaloguj sie by polubić

Komentarze:


zkr @zkr 27 kwietnia 2025 08:50
27 kwietnia 2025 08:58

To z wpisu Huberta z 2021:

https://foxmulder2.blogspot.com/2021/08/papiez-peronista-i-najwazniejszy.html

"Papieża Franciszka trudno nam sklasyfikować ideowo, gdyż żyjemy w kraju w którym scena polityczna jest niesamowicie prymitywna i w którym na doświadczenia ludzi z odległych miejsc na świecie patrzymy przez swoje prowincjonalne schematy. Poglądów papieża Franciszka nie należy zaś analizować tak jakby był on Europejczykiem czy Amerykaninem. On jest Argentyńczykiem i ukształtowała go tamtejsza kultura polityczna."

zaloguj się by móc komentować

cbrengland @zkr 27 kwietnia 2025 08:50
27 kwietnia 2025 11:52

Nawet osoby nie zgadzające sie z papieżem Franciszkeim w bardzo wielu kwestiach, przyznaly, jak bardzo był człowiekiem otwartym i szukajacym drugiego człowieka. Właśnie, gdy papież Franciszek zmarł i przeczytałem wiele komentarzy jego dotyczących, zaskoczyły mnie one. Ja widziałem papieża Franciszka bardzo jednostronnie i przede wszystkim na "nie" jednak. Dlatego napisałem tych parę słów, aby się z tego jakoś oczyścić.

_________

zaloguj się by móc komentować

zkr @cbrengland 27 kwietnia 2025 11:52
27 kwietnia 2025 13:18

> Dlatego napisałem tych parę słów, aby się z tego jakoś oczyścić.

Ja tez ulegalem wplywom mediow. Chyba komus zalezalo aby go przedstawiac jako lewicowego liberala.
A wyglada na to, ze temat jest jednak bardziej zlozony.

Hubert "Fox" na swoim blogu napisal:

"Bergoglio, w czasach dyktatury, nauczył się dwójmyślenia. Co innego mówił publicznie, a co innego robił za kulisami. Publicznie wstawiał się za komunizującymi jezuitami torturowanymi przez juntę, nieoficjalnie domagał się od wojskowych, by nie zwracali uwagę na jego interwencje i porządnie się zajęli wywrotowcami. Kontynuował to dwójmyślenie w relacjach z liberalnymi idiotami z Zachodu."

zaloguj się by móc komentować

cbrengland @zkr 27 kwietnia 2025 13:18
27 kwietnia 2025 16:14

Bardzo ci dziękuję za ten komentarz, naprawdę. Doprawdy nie spodziewałem się, że właśnie aż tak. A tak właśnie jest. Jestem spokojniejszy :-) Nie jestem sam.

Papież Franciszek nie zasługuje na tak jednoznaczny osąd, jakiemu podlegał. Od śmierci papieża Franciszka ja zupełnie przestałem wchodzic na dakowski.pl, tak po prostu się stało samo wręcz. Pewno wiesz, jak papież Franciszek tam byl traktowany. I jest nadal. Nie tędy droga jednak, a nawet na pewno.

Nie dziwią mnie teraz tak przeogromne tlumy na pogrzebie papieża Franciszka. To ci, którzy chcieli i zobaczyli Franciszka takim, jakim był naprawdę już za jego życia.

________

zaloguj się by móc komentować

qwerty @cbrengland
27 kwietnia 2025 17:48

Całun nie ma kieszeni-to memento Papieża Franciszka dla każdego.

zaloguj się by móc komentować

Paris @cbrengland 27 kwietnia 2025 16:14
27 kwietnia 2025 21:30

W  kazdym  badz  razie...

...  od  dnia  smierci  modle  sie  za  Franciszka  codziennie  !!!

 

Chyba  na  jego  osobie  i  dzialalnosci  zawazylo  to,  ze  merdia  zawsze  ,,poTsOwaly,,  kojarzenie  Go  z  ,,rotary  club,,...  a  przynajmniej  mnie  zawsze  to  ,,sie  przypominalo,,...  

...  dzisiaj  tez  moj  Proboszcz  odprawil  sume  w  Jego  intencji.

 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować